Strona główna Aktualności Kapituła Kapłani Metryki Kronika Natanael Detektyw Wykazy
Dzisiaj jest sobota, 13 lipca 2024 r. godz. 14:55
1
Widoczne obok zdjęcie pokazał mi ks. Robert. Widzimy na nim grupę pielgrzymów na tle klasztoru jasnogórskiego w Częstochowie. Pośrodku grupy kilkuset pielgrzymów stoi ksiądz. Z tyłu sztandar i dwie chorągwie. Poważne, pełne godności twarze. W pierwszym rzędzie pewnie jacyś notable pobożnie klęczący, dzieci, młode dziewczyny w białych strojach (czyżby sukniach ślubnych?). Dalej kobiety w chustach na głowach i zapaskach, mężczyźni z odkrytymi głowami. Nastrój powagi i dostojności.

Odręczny napis na odwrocie zdjęcia: „Pielgrzymka Parafii Opoczno na Jasną Górę – wrzesień 1933 r.

Zdjęcie sprzed 76 lat. Na nim pielgrzymi z naszej parafii. Czy jeszcze ktoś z nich żyje? Jeśli, to pewnie któreś z dzieci. Czy ustawiając się wówczas do zdjęcia mieli świadomość, że ta zatrzymana chwila przetrwa ich życie? Że za kilkadziesiąt, prawie sto lat, ktoś zupełnie im obcy będzie się wpatrywał w ich twarze i starał się z nich odczytać, co wówczas myśleli? Wokół czego mogły wtedy krążyć ich myśli i uczucia?

A może ktoś z odwiedzających tę stronę przypomni sobie, że kiedyś, w dzieciństwie, słyszał od dziadka lub babci opowieść o pielgrzymce do Częstochowy? Może gdzieś, wśród najstarszych szpargałów zachowało się identyczne, zakurzone zdjęcie, pamiątka kogoś z rodziny? Może przypatrując się temu zdjęciu rozpozna na nim znajomą twarz?

Zdjęcie można otworzyć i dowolnie powiększać. Jego jakość jest bardzo dobra. Pozwala przyjrzeć się praktycznie każdej twarzy. Jeżeli ktoś rozpozna jakąś osobę, proszę o informację na adres e-mail. Może uda się pod tym zdjęciem podpisać imiona i nazwiska?

P.s. Od czasu zamieszczenia tego zdjęcia z całą pewnością została rozpoznana jedna osoba. Szczegóły później.
2
To zdjęcie, także otrzymane od ks. Roberta, jest bardzo podobne do poprzedniego. Zrobione w tym samym miejscu, przed figurą Najświętszej Marii Panny na wysokiej kolumnie, na wprost Alei NMP, rok później. Na odwrocie tym samym charakterem pisma napisane: „Grupa II Pielgrzymka opoczyńska na Jasną Górę m. wrzesień rok 1934.” Ten sam ksiądz wikariusz stoi w środku. Obok niego drugi ksiądz.

A może na tym zdjęciu ktoś zostanie rozpoznany?
3
To zdjęcie otrzymałem później, chociaż powinno być przed poprzednim. Napis na odwrocie brzmi bowiem: „Grupa I Pielgrzymka opoczyńska na Jasną Górę m. wrzesień rok 1934.” I niech na razie tak zostanie.

Ci sami księża, co poprzednio (w grupie II). Tutaj wyróżniają się mężczyźni i chłopcy z instrumentami dętymi. A więc opoczyńska orkiestra dęta. Kilka kobiet ubranych w strój raczej mieszczański, niż ludowy.

4
Zdjęcie, a raczej składanka 13 zdjęć, dokumentuje nawiedzenie parafii przez relikwie Krzyża św. Na nim data 1 marca 1987 r. W sumie prawie współczesne, ale jego jakość jest o wiele gorsza, niż wyżej przedstawianych. Widzimy uczestników procesji: księży, ministrantów, orkiestrę, strażaków, parafian – dorosłych i dzieci. Wiele osób jest rozpoznawalnych.

Może ktoś rozpozna na tych zdjęciach siebie, swoich znajomych lub kogoś z rodziny? Może uda się wymienić osoby z tych zdjęć? Roboczo można je ponumerować od 1 do 13, począwszy od zdjęcia w lewym górnym rogu i dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

To zdjęcie również otrzymałem od ks. Roberta.